Sóley

Koncerty
Banská Štiavnica
-

Islandská hudobníčka Sóley, dark-popová princezná Islandu, známa svojimi jemnými kompozíciami, nasiaknutými snovým surrealizmom, si už od začiatku svojej sólovej kariéry v roku 2010 získala obrovské množstvo fanúšikov. Niekoľkokrát hrala aj na Slovensku. Jej singel „Pretty Face“ z roku 2012 bol úplnou senzáciou. S tromi sólovými LP platňami na konte, sa Sóley pripravuje na predstavenie „úplne nového zvuku“ vydaním svojho nového koncepčného albumu Mother Melancholia. Album vyšiel 22. októbra 2021. Mother Melancholia získala Islandskú hudobnú cenu za album roka 2022 (otvorená kategória) a je nominovaná na cenu Nordic Council Music Award za rok 2022 (víťaz bude oznámený 1. novembra).

Kým sa tak ale stane, Sóley bude s Mother Melancholiou cestovať po Európe a predstaví sa aj Śtiavnickému publiku. Banská Štiavnica bude zároveň jej jedinou Slovenskou zastávkou toto leto.

1.7.2022 si ju môžete naživo vypočuť v Art Cafe!

Náladu albumu Mother Melancholia umelkyňa vtipne popísala, že je asi ako „keď Nosferatu stretol Thelmu a Louise v upírskom kostole pod dohľadom Davida Lyncha“. Album je soundtrackom ku koncu sveta, v podobe v akej ho poznáme. Keďže Sóley je závislá na správach, ako sama priznáva, začala byť posadnutá myšlienkou, že sa blíži koniec sveta. Úzkosť z globálneho otepľovania a z veľkej politiky, ju ovládla natoľko, až sa začala báť smrti. Tento pocit bol pre ňu tak ohromujúci, že inšpiroval aj tento album.

Mohol by existovať soundtrack k posledným dňom ludstva na Zemi?
Ako by asi znel?

*****

V rámci projektu SLICE, Slovensko Islandská spolupráca pri rozvoji malých kultúrnych centier (CLT02019) bolo toto podujatie finančne podporené občanmi Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Grantov EHP a spolufinancované zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky a vlastných zdrojov OZ Povala.

Vstupenky

Odporúčané akcie