Tento pokoj se nedá sníst

Divadlá
Rimavská Sobota
-

Divadelná adaptácia strhujúcej knihy rimavskosobotskej autorky Nicol Hochholczerovej v podaní brnianskeho divadla Kam jdeš?.

 

Autorkin literárny debut je veľmi otvorenou výpoveďou o sexuálnom vzťahu dvanásťročného dievčaťa Terezy a jej päťdesiatročného učiteľa výtvarnej výchovy, ktorý trval šesť rokov. Autobiografický príbeh Hochholczerová spracováva netradičnou literárnou formou a básnickým jazykom plným obrazných a zároveň až surových metafor. Vďaka nim pred nami vyvstávajú veľmi konkrétne scény tohto toxického vzťahu založeného na mocenskej manipulácii zo strany učiteľa. Autorka svoje skúsenosti umelecky spracováva s reflexívnym náhľadom, ktorý nie je len obžalobou neprípustného správania sa učiteľa, ale aj jej okolia – rodiny i priateľov – ktorí o tomto vzťahu vedeli a ticho ho tolerovali.

 

Vydanie knihy Táto izba sa nedá zjesť vyvolalo na slovenskej literárnej scéne rozruch predovšetkým svojou nebývalou otvorenosťou k doteraz skôr tabuizovanej téme sexuálneho zneužívania v detstve a dospievaní. Text bol doteraz preložený do maďarčiny, srbčiny, bulharčiny, poľštiny, ukrajinčiny, češtiny a preklady do ďalších jazykov sa pripravujú. Na javisku bol prvýkrát inscenovaný v úprave a réžii Eduarda Kudláča v Mestskom divadle Žilina (premiéra v januári 2023). Na scenári k filmu pracuje režisérka Barbora Berezňáková s producentkou Barbarou Janišovou Feglovou.

 

UPOZORNENIE: Predstavenie obsahuje scény a témy týkajúce sa zneužívania maloletej, čo môže byť pre niektorých divákov a diváčky citlivé alebo znepokojujúce.

 

 

Obsadenie:

 

Tereza: Kateřina Liďáková

Kustód: Yuliia Yabletska

 

Tvorivý tím:

 

Dramaturgická spolupráca: Karel František Tománek

Preklad: Irena Steinerová

Dramaturgia: Iva Mikulová

Úprava, scéna, zvuk, svetlá a réžia: Petr Michálek

 

 

O autorke

 

Vyštudovala grafiku na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Kniha Táto izba sa nedá zjesť je jej literárnym debutom, ktorý sa dostal do úzkeho výberu piatich najlepších pôvodných slovenských próz za rok 2021 nominovaných na cenu Anasoft litera, ale aj do nominácií na cenu René. Tvorba autorky bola ocenená v rôznych literárnych súťažiach (Poviedka, Medziriadky, Literárny Kežmarok, Kukučínova literárna Revúca,...) a za knižnú ilustráciu aj v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska. Získala tiež Cenu Nadácie Tatra banky za umenie v kategórii Mladý tvorca.

Vstupenky

Odporúčané akcie