Večer s Artforom: Miro Kocúr
S teológom M. Kocúrom, ktorý v r. 2003 odišiel z kňazskej služby, budeme hovoriť o jeho eseji Keď na
Prešov
Predstavenie nového študijného programu - Fakulta architektúry a dizajnu STU
Aká je rola umenia v súčasných spoločensko-politických protestoch? V histórii vieme nájsť príklady, keď umenie prispelo k spoločenskej zmene. Môžeme hovoriť o niečom podobnom aj dnes? Má súčasné umenie ešte túto transformačnú silu? Čo treba spraviť, aby bol protest cez umenie inkluzívnejší?
Program predstavia jeho iniciátor a iniciátorky Ilona Németh, Jaro Varga a Ivana Rumanová, ktorí budú k dispozícií pre prípadné otázky a konzultácie.
Ide o dvojročné, nadväzujúce magisterské štúdium. Viac info o študijnom programe a podmienkach príjmacieho konania tu.
Ilona Németh je multimediálna vizuálna umelkyňa, aktivistka, kurátorka a profesorka, ktorej aktivity rezonujú aj vo vzdialenejšom zahraničí. Absolvovala štúdium typografie a knižného umenia na Vysokej umeleckopriemyselnej škole v Budapešti (1986). Bola spoluzakladateľkou STUDIA Erté (Nové Zámky), kde sa v rokoch 1987 – 1997 konali festivaly multimediálneho umenia. Pre jej tvorbu 90. rokov sú typické objekty a priestorové inštalácie, reflektujúce ženskú skúsenosť cez feministickú optiku. Významné miesto majú realizácie vo verejnom priestore. Jej umelecká prax je založená na hľadaní rovnováhy medzi osobnou skúsenosťou života v politicky ťažko skúšanej krajine, a univerzálnou históriou krajín Východného bloku od roku 1990 po súčasnosť. Viedla ateliér IN a v rokoch 2014 – 2019 aj medzinárodný vzdelávací program Open Studio na Katedre Intermédií VŠVU v Bratislave. Je iniciátorkou medzinárodného výstavného a výskumného projektu Eastern Sugar, ktorý nadviazal na rovnomennú samostatnú výstavu, ktorá sa konala v Kunsthalle v Bratislave v roku 2018). V roku 2024 sa stala laureátkou ocenenia Biela vrana.
Jaro Varga vyštudoval magisterské a doktorandské štúdium na VŠVU v Bratislave a absolvoval študijné pobyty na ABK vo Viedni, ASP Vo Vroclavi a SRU v Pennsylánii. V roku 2024 získal habilitáciu na Akadémii výtvarných umení vo Vroclave v Poľsku. Vystavoval doma a v zahraničí - SNG v Bratislave, NG v Prahe, Prague Biennale 6, Futura v Prahe, Kunstraum Kreuzberg v Berlíne, ZKU v Berlíne, Secession vo Viedni, National Museum of Contemporary Art v Soule, v The 8th Floor Gallery v New Yorku, v Huntkastner Gallery v Prahe a ďalšie. Absolvoval rezidenčné pobyty vo Viedni, Berlíne, Varšave, New Yoku, Soule, Kremse, Prahe, Londýne, Phnom Penhe. . V roku 2024 vytvoril dielo "Mlčanie nás neochráni", ktoré vzniklo v Synagóge - Centre súčasného umenia GJK v Trnave a bolo prezentované aj na festivale Pohoda a v Mestsej knižnici v Bratislave v rámci Bielej noci. Toto dielo bolo nominované na cenu Eleny Lackovej za významnú pozitívnu zmenu do slovenskej spoločnosti.
Ivana Rumanová - kultúrna kritička, pracovníčka v kultúre a antropologička. Vyštudovala kultúrnu antropológiu na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe a program Kultúrne projekty vo verejnom priestore na Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne. Toto rozhranie medzi spoločenskými vedami a umením nikdy neopustila, pričom voči nim pociťuje hlboké nadšenie aj úprimnú skepsu. Pracovala ako kurátorka v Novej synagóge Žilina, ako i v redakčných radách časopisov Kapitál a 3/4. Je členkou platformy Otvorená kultúra!, predsedníčkou Kultúrnych odborov a členkou výboru Kultúrneho štrajku. V roku 2023 získala Cenu Věry Jirousové za prínos v oblasti umeleckej kritiky.
Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
S teológom M. Kocúrom, ktorý v r. 2003 odišiel z kňazskej služby, budeme hovoriť o jeho eseji Keď na
Komunitná debata je pravidelný diskusný formát kde budeme spovedať ľudí, ktorí sú súčasťou aktívnych
Na konci októbra nás čakajú komunálne voľby a my sme si pre vás pripravili sériu diskusií s kandidát
Je už mnohoročnou tradíciou pripomínať si 22. apríla Svetový deň zeme a potrebu chrániť a starať sa